Lokalna akcijska skupina Raznolikost podeželja je lokalno partnerstvo, ki združuje in povezuje območje občin Celje, Laško, Štore in Vojnik z namenom spodbujanja celostnega, uravnoteženega lokalnega razvoja podeželja po pristopu »od spodaj navzgor.
Lokalno partnerstvo z aktivno vključitvijo vseh deležnikov in nosilcev razvoja podeželja, s prepoznavanjem lokalnih potreb, izzivov in potencialov, razvija svojo razvojno pot z upoštevanjem osnovnih načel LEADER/CLLD (lokalni in območni pristop, integrirano delovanje in ukrepi, mreženje, sodelovanje …).
Kdo smo?
LOKALNO PARTNERSTVO –
AKTERIJI RAZVOJA PODEŽELJA
Kaj počnemo?
SOUSTVARJAMO RAZVOJ PODEŽELJA
Kako to počnemo?
CELOSTNO · VEČSEKTORSKO · INTEGRIRANO · INOVATIVNO · TRAJNOSTNO · VKLJUČUJOČE · SODELUJOČE
LAS Raznolikost podeželja se nahaja na vzhodnem delu Savinjske doline in povezuje območje občin Celje, Laško, Štore in Vojnik. Uvršča se med destinacije z najlepšimi zelenimi doživetji v Sloveniji, kar potrjuje certifikat zelene sheme slovenskega turizma (Slovenia Green Destination), ki sta ga pridobili občini Celje in Laško.
V Celju si obiskovalci lahko ogledajo staro mestno jedro in spoznajo zgodovino območja z ogledi muzejev. V neposredni bližini mestnega jedra se nahajata mestni park in mestni gozd s sprehajalnimi potmi in Drevesno hišo. Celjski Stari grad vabi obiskovalce z lepim razgledom na mesto Celje in Savinjsko dolino in bogatim festivalskim programom. Priporočamo vzpon na Celjsko kočo, kjer se lahko preizkusite v vožnji z bobkartom, raziščite gozdne poti in obiščite adrenalinski park.
Da je dobro počutje vir zdravja in zadovoljstva, so vedeli že stari Rimljani, ki so sredi neokrnjene narave ob reki Savinji na območju Laškega kot prvi razvili kulturo termalnih kopališč. Njihova tradicija se s toplimi termalnimi vrelci na podlagi bogatih izkušenj še danes nadaljuje v Thermani Laško in Rimskih termah. Laško ponuja široko paleto možnosti raziskovanja lokalno obarvanih doživetij, temelječih na dolgoletni pivovarski in čebelarski tradiciji, tematsko urejenih poti in festivala Pivo in cvetje Laško, ki se odvija v mesecu juliju.
V Štorah lahko spoznate zgodovino železarstva, ogljarstva in glažutarstva, obiščete idilično vasico Svetino z grobom Alme Karlin ter si oddahnete v Domu na Svetini.
Severno od knežjega mesta se razprostira Občina Vojnik na 75 km2. Tu prebiva nekaj več kot 8720 prebivalcev. V treh krajevnih skupnostih Frankolovo, Nova Cerkev in Vojnik aktivno delujejo gasilska, kulturna, turistična, športna in druga društva. S tradicionalnimi prireditvami, ki jih organizirajo naša društva smo prepoznani v širšem slovenskem prostoru.
Zelena občina, kar simbolizira tudi celostna podoba, vas vabi, da si ogledate njeno kulturno in naravno dediščino: arhitekturno dediščino v vasi Polže, več lepo ohranjenih sakralnih spomenikov na Frankolovem, v Novi Cerkvi in v Vojniku. Obiskovalcem, ki so športno navdihnjeni, so na voljo igrišča za tenis, nogomet, odbojko, fitnes in squash klub. Ker pa je svet drugačen videti s konjskih hrbtov, vam zaželimo srečno ježo v Razgorju. V Frankolovem se lahko v poletnih mesecih osvežite v odprtem bazenu. Vabijo vas kolesarske in pohodne poti. Pogled izpod oblakov na naše kraje vam ponuja Balonarski klub Vojnik, ki vas bo popeljal s toplozračnim balonom v svet miru in tišine, kjer boste občutili jutranjo roso še preden pade na tla. Priljubljena gostišča vam omogočajo, da si naberete novih moči. Skrbne kmečke gospodinje na turističnih kmetijah pa vas bodo razvajale z dobrotami, ki so jih poznale že naše babice.